Počet výsledků: 9

Otevřít filtraci

Pregangliový neuron je nervová buňka (přesněji řečeno motorický neuron), jejíž buněčné tělo se nachází uvnitř míchy nebo mozku, zatímco její nervové vlákno (axon) vede do autonomního ganglia. Obrázek: Zjednodušené schéma periferního nervového systému v oblasti míšních nervů. Somatický nervový systém (SNS) zásobuje vůlí ovladatelné kosterní svaly (levá část obrázku), zatímco autonomní nervový systém (ANS) zásobuje části těla, které vůlí ovládat nelze, např. hladkou svalovinu v tenkém střevě (pravá část obrázku). (Zdroj: depositphotos.com) Viz také pre-, ganglion, neurony, autonomní ganglia, postgangliový neuron.

Postgangliový neuron je nervová buňka (přesněji řečeno motorický neuron), jejíž buněčné tělo se nachází v autonomním gangliu, zatímco její nervové vlákno (axon) vede až do místa určení, typicky do nějakého orgánu (hladkého svalu, srdečního svalu, žlázy apod.). Obrázek: Zjednodušené schéma periferního nervového systému v oblasti míšních nervů. Somatický nervový systém (SNS) zásobuje vůlí ovladatelné kosterní svaly (levá část obrázku), zatímco autonomní nervový systém (ANS) zásobuje části těla, které vůlí ovládat nelze, např. hladkou svalovinu v tenkém střevě (pravá část obrázku). (Zdroj: depositphotos.com) Viz také post-, ganglion, neurony, autonomní ganglia, pregangliový neuron.

Neurony neboli nervové buňky jsou vysoce specializované buňky nervové tkáně, jejichž výběžky umožňují v těle přenášet signály (nervové impulzy) na velkou vzdálenost. Většina neuronů má charakteristický tvar: kromě buněčného těla se vyznačují typickými výběžky, které jsou podle tvaru i funkce rozlišovány na dendrity a axon (nervové vlákno). Odvozené přídavné jméno je neuronální. Obrázek: Obecná struktura neuronu – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také neur(o)- a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz neuron.

Bipolární neuron je typ nervové buňky, která má jeden axon a jeden dendrit. Jedná se o specializované neurony, které se vyskytují v některých smyslových orgánech (vnitřní ucho, čichový epitel v nosní sliznici, sítnice v oku) a fungují tam jako senzorické neurony. Obrázek: Multipolární, unipolární, bipolární a pseudounipolární neurony – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také neurony.

Multipolární neuron je typ nervové buňky, která má jeden axon a mnoho dendritů. Multipolární neurony tvoří převážnou většinu neuronů v centrálním nervovém systému; řadí se mezi ně motorické neurony i interneurony. Multipolární neurony se však vyskytují i v periferním nervovém systému, konkrétně v autonomních gangliích. Obrázek: Multipolární, unipolární, bipolární a pseudounipolární neurony – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také multi-, neurony.

Unipolární neuron je typ nervové buňky, která má pouze jediný výběžek, tzv. neurit. Tento typ neuronu se vyskytuje pouze u bezobratlých živočichů (včetně hmyzu), nikoli u člověka. Obrázek: Multipolární, unipolární, bipolární a pseudounipolární neurony – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také neurony.

Pseudounipolární neuron je typ nervové buňky, z jejíhož těla vychází jen jeden krátký výběžek. Ten se záhy dělí přibližně ve tvaru písmene T na dvě dlouhé větve: centrální výběžek – vybíhá směrem do centrálního nervového systému, periferní výběžek – vybíhá směrem ke smyslovým receptorům. Typickými pseudounipolárními neurony jsou senzorické neurony. Terminologická poznámka: V některých textech se pro označení těchto neuronů používá zjednodušený název „unipolární neuron“, protože mají jen jeden výběžek. Skutečné unipolární neurony se však u člověka nevyskytují. Lidské pseudounipolární neurony během embryonálního vývoje vznikají z původně bipolárních neuronů, jejichž dva výběžky se nakonec spojí v jeden. Obrázek: Multipolární, unipolární, bipolární a pseudounipolární neurony – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také pseudo-, neurony.

Motorický neuron je nervová buňka, která vede nervové impulzy z centrálního nervového systému směrem ke svalům a žlázám. Buněčná těla motorických neuronů se nacházejí v mozku nebo v míše (s výjimkou některých neuronů, které jsou součástí autonomního nervového systému), zatímco jejich nervová vlákna (axony) probíhají hlavovými a míšními nervy až ke svalům a žlázám. Motorické neurony přenášejí nervové impulzy z mozkové kůry, z mozkového kmene nebo z míchy nejen do kosterních svalů (a umožňují tak člověku pohyb), ale i do hladkých svalů a žláz, jejichž činnost si ani neuvědomujeme. Obrázek: Senzorické neurony, interneurony a motorické neurony – schematický nákres. Motorický neuron je znázorněn v pravé části obrázku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také motorický, neurony, senzorický neuron, interneuron.

Senzorický neuron je nervová buňka, která přenáší nervové impulzy ze smyslových receptorů do centrálního nervového systému. Jinými slovy, senzorické neurony jsou aktivovány smyslovými vjemy z okolí. Když se například člověk konečky prstů dotkne horkého povrchu, pichlavého předmětu apod., aktivují se senzorické neurony v konečcích prstů a vysílají tuto informaci do mozku. Senzorické neurony mohou být aktivovány buď fyzikálními podněty (zvuk, dotek, teplo, světlo) nebo chemickými podněty (chuť, čich). Obrázek 1: Senzorické neurony, interneurony a motorické neurony – schematický nákres. Senzorický neuron je znázorněn v levé části obrázku. (Zdroj: depositphotos.com) Obrázek 2: Schematické znázornění čtyř typů senzorických neuronů (A, B, C, D – odshora až dolů), resp. smyslových receptorů (A, B, C, D – pouze horní část obrázku). Senzorické neurony mohou mít volná nervová zakončení (A) nebo opouzdřená nervová zakončení (B). Jiné senzorické neurony přímo komunikují se specializovanými receptorovými buňkami (C). U posledního typu senzorických neuronů je buněčné tělo přímo smyslovým receptorem, potažmo receptorovou buňkou (D). (Zdroj: By Shigeru23 - Made by uploader (ref:岩堀修明著、『感覚器の進化』、講談社、2011年1月20日第1刷発行、ISBN 9784062577120、21頁), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14917776) Viz také senzorický, neurony, motorický neuron, interneuron.

Zobrazeno 1 až 9 z 9

Počet výsledků